הקטל בכבישים מעודכן לתאריך 3/10/2017
הרוגים מתחילת השנה  291 
הרוגים בשנה שעברה  283 
אם תאונות הדרכים מסוכנות מטרור - דאג לביטחון האזרחים

26.1.16

 

משרד התחבורה נכשל זו השנה השלישית ברציפות בצמצום מספר ההרוגים בכבישים. שנת 2015 הסתיימה עם 354 בני אדם שנהרגו בתאונות דרכים, 54 בני אדם יותר מאשר היעד שנקבע בהחלטת ממשלה, כי בשנת 2015 לא יעלה מספר ההרוגים מעל 300, כך עולה מניתוח נתוני עמותת "אור ירוק" לסיכום שנת 2015.

 

לאחרונה העלתה חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) הצעה לסדר היום במליאת הכנסת בנושא אחריות ודרכי טיפול משרד התחבורה בצמצום נפגעי תאונות הדרכים.

 

בפתיחת דבריה מציינת חבר הכנסת שפיר את העובדה כי מעבר למספר ההרוגים יש להתייחס לנושא הפצועים בתאונות הדרכים והשלכות תוצאות התאונה גם על משפחותיהם "לא רק המאות האלה - אזרח ליום - נהרגים בתאונות, אלא גם המשפחות שלהם, שנאלצות לספוג ימים ארוכים, שבועות, לפעמים חודשים, בבתי-החולים ובטיפולים, כשהן סביב הפצועים, בסיוע להם, ובניסיון לטפל בהם מאבדות עבודה, מאבדות כסף, ילדים שנשארים לבד בבית".

 

עוד מציינת חברת הכנסת שפיר, כי על אף העליה העקבית במספר ההרוגים משנת 2012 תקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ממשיך לרדת: "מאז 2008 התקציב של הרשות ירד בקרוב  ל-70% - רשות שהיא צולעת וחסרת שיניים. גם משרד החינוך מדבר כבר שנתיים על שילוב תוכנית חינוכית לבטיחות בדרכים, שתהיה חלק ממבחני הבגרות ומהזכאות לבגרות. ומה קורה לתוכנית הזאת? שום דבר. מתעכבת".

 

ההצעה לסדר היום עלתה בעקבות התבטאויות שרי הממשלה בנושא הסיכון הגבוה שבתאונות הדרכים ביחס לסיכון בגל הטרור. על כן מבקשת חברת הכנסת שפיר משר התחבורה לטפל במחדל תאונות הדרכים בהתאם לגישת הממשלה, מחדל מסוכן יותר מהטרור.

 

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "מדינת ישראל מפקירה אותנו בכל הקשור לבטיחות בדרכים. העלייה במספר ההרוגים בכבישים היא תוצאה ישירה של קיצוץ מתמשך בכסף שמועבר למאבק בבטיחות בדרכים. יש פחות את הכסף שמועבר לתיקון כבישים אדומים וישנים, תקציב משטרת התנועה קוצץ ורק חלק קטן מהתלמידים מקבלים חינוך לבטיחות בדרכים. משרד התחבורה חייב לשנות את שנה את סדרי העדיפויות ולשים את הצלת החיים כיעד המרכזי, כך נוכל לחסוך ממשפחות רבות שכול וכאב וגם נחסוך למדינת ישראל כסף רב".

 

ח
ח"כ סתיו שפיר. התמונה מתוך אתר הכנסת
כל הזכויות שמורות לאור ירוק 2007
טוחן מדיה - בניית אתרים