הקטל בכבישים מעודכן לתאריך 3/10/2017
הרוגים מתחילת השנה  291 
הרוגים בשנה שעברה  283 
האמריקאים מתחייבים להציל חיים

27.1.16

 

בעוד מדינת ישראל מתכננת להכניס בעתיד מערכות בטיחות מצילות חיים לכלי הרכב, האמריקאים כבר נמצאים כמה צעדים קדימה. עשרה יצרני כלי רכב מהמובילים בעולם, התחייבו  להכניס מערכות בלימה אוטומטיות (AEB) כסטנדרט מובנה לכל כלי הרכב החדשים שלהם, כך הודיעו לאחרונה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים האמריקאית (NHTSA) ומכון המחקר של חברות הבטיחות האמריקאי (IIHS).

 

"אנחנו נכנסים לתקופה חדשה, תקופה של בטיחות בכלי הרכב המונעים מהתאונה בכלל לקרות, וזאת במקום רק להגן על הנוסעים בזמן שהתאונה מתרחשת", אמר שר התחבורה האמריקאי אנתוני פוקס, והסביר את הצעד החשוב, "מערכות מהסוג הזה זמינות רק בדגמים מסוימים או בכאלה שמחרים גבוה, ורק אמריקאים מעטים נהנים מיתרונות הטכנולוגיה חדשה. עשרת החברות הללו התחייבו לייצר את המערכת עבור כל מי שקונה מכונית חדשה".

 

רשימת היצרנים כוללת את: אודי, B.N.W, פורד, ג'נרל מוטורס, מאזדה, מרצדס, TESLA, טויוטה, פולקסווגן ווולוו, אשר יעבדו בזמן הקרוב מול הרשויות בארצות הברית על קביעת לוח זמנים  ופרטי יישום ההתחייבות.

 

מערכות בלימת חירום אוטומטיות נועדו לתת מענה למגוון תאונות דרכים עם דגש על תאונות חזית-אחור שבהם הנהגים לא מספיקים ללחוץ על הבלם או לא מפעילים כוח מספיק. מערכות בלימה אוטומטיות  (AEB) מתבססות על חיישן בדומה ללייזר, מצלמה או רדאר שיכולות לזהות את התאונה העתידית, להזהיר את הנהג ואם הנהג לא מספיק לנקוט בפעולה, המערכת משתלטת  ומפעילה את מערכת הבלימה. הטכנולוגיה כבר מראה יעילות כאשר מספר מחקרים של מכון המחקר של חברות הבטיחות האמריקאי (IIHS) הראה כי הטכנולוגיה יכולה לצמצם את תביעות הביטוח עד 35%.

 

"ההוכחות מראות כי מערכת לבלימה אוטומטית מביאה שינוי" טען אדריאן לנד, נשיא מכון המחקר של חברות הבטיחות האמריקאי (IIHS), "רוב התאונות כוללות טעות של נהג והטכנולוגיה הזו יכולה לפצות על הטעויות שכל נהג עושה".

 

מארק רוסינד, מנהל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הסביר את המדיניות האמריקאית: "הכיוון של שר התחבורה פוקס ברור – אנחנו חייבים לעבוד כדי להאיץ את יישום התקדמות הטכנולוגיות בכדי להציל חיים בכל הזדמנות אפשרית. עשרת היצרנים התחייבו כאן לעיקרון חשוב – טכנולוגיה שמצילה חיים תהיה זמינה עבור כל בעלי כלי הרכב, אנו מעודדים כל יצרן רכב להצטרף".

 

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "לא תמיד רק הנהג אשם בתאונות הדרכים. טעויות קרו וגם יקרו כי האדם הוא אנושי והוא טועה. משרד התחבורה יכול להציל אותנו ממוות אם הוא יעודד יותר ויותר אזרחים להצטייד באביזרי בטיחות מצילי חיים וזאת על ידי מתן הנחות במהלך הרכישה והעלאת רף הבטיחות בכל כלי הרכב. החלטה והבנה של משרד התחבורה כי אביזרי בטיחות יכולים להציל חיים גם באופנועים, תציל רבים ממוות וגם תשתלם כלכלית למדינה".

 

 

כל הזכויות שמורות לאור ירוק 2007
טוחן מדיה - בניית אתרים