הקטל בכבישים מעודכן לתאריך 3/10/2017
הרוגים מתחילת השנה  291 
הרוגים בשנה שעברה  283 
''היעד של הממשלה לעמוד על פחות מ- 200 הרוגים עד שנת 2020 הופך לצערנו ללא ריאלי''
23.6.15 

אתמול, (22.6.15), התקיים דיון מיוחד בועדת הכלכלה בכנסת בעניין העלייה החדה במספר ההרוגים בתאונות הדרכים השנה, לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. אל הדיון, לא הגיעו שר התחבורה ישראל כץ או מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי. 
 
ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, ציין בתחילת הדיון את המגמה בעייתית של תאונות הדרכים בישראל: "על פי הדוח של ה- OECD שבחן 38 מדינות, עולה כי קצב שיעור הירידה במספר ההרוגים בישראל לאורך זמן הוא מהנמוכים בעולם – מקום שישי מהסוף וכי שיעור הילדים שנהרגים בישראל הוא מהגבוהים ביותר, מקום שני מהסוף" והוסיף כי "היעד של הממשלה לעמוד על פחות מ- 200 הרוגים עד שנת 2020 הופך לצערנו ללא ריאלי. זה נושא מהכבדים ביותר. אנו עוסקים בביטחון אזרחי מדינת ישראל ומשקיעים מיליארדים כדי להגן על גבולותיה של מדינת ישראל מצד אחד ומצד שני תאונות הדרכים קוטלות בנו יותר מכל מלחמות ישראל גם יחד. אם זה היה המצב בגבולות, הארץ הייתה גועשת ורועשת". 
 
בסיום הדיון אמר ח"כ כבל כי הוא רוצה לערוך דיון נוסף אליו יגיע שר התחבורה בכדי שייתן תשובות ברורות לגבי העלייה במספר ההרוגים ומה הוא מתכנן לעשות בכדי לטפל במצב וכן לגבי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.  
 
עו"ד יניב יעקב, ראש תחום מדיניות ציבורית בעמותת אור ירוק שנכח בדיון אמר: "העלייה החדה במספר ההרוגים בתאונות הדרכים היא כישלון של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים. משרד התחבורה הוא האחראי על החיים שלנו בכבישים ולמרות זאת אף נציג שלהם לא הגיע לדיון היום – לא שר התחבורה ולא מנכ"ל משרד התחבורה. אני קורא לשר התחבורה לכנס באופן מיידי את כל הגורמים הקשורים לבטיחות בדרכים לדיון חירום בממשלה בכדי למצוא את הפתרונות להפחתת מספר ההרוגים בתאונות דרכים והצלת חיי אדם".
 
אל הדיון הגיעו גם אמי ועידן אוחנה. לפני כשבע שנים נהרגו בתאונת דרכים מחרידה נינה ומנדי ויסלר, בתאונה בה נפצעו שלושת ילדיהם, ביניהם עידן, היום בן 15. אמי, אחותה של נינה, מגדלת מאז התאונה את שלושת הילדים היתומים. בדיון סיפר עידן את סיפורו הקשה שגרם לנוכחים להזיל דמעה: 
 
"שמי עידן אוחנה, בעבר חברים קראו לי וייסלר, זה היה שם המשפחה שלי עד גיל שמונה, עד שמישהו החליט עבורי כי אין לי עוד צורך בהורים. מישהו החליט להרוס לי ולאחיי הקטנים את חג הפורים. במקום לחגוג את חג הפורים אני עולה עם דודתי, עם אחיי ועם המשפחה שנשארה לי לקבר של הוריי. מישהו החליט שחשוב לו מאד להגיע הביתה ולכן הוא נסע באור אדום. באותה שנייה אני איבדתי את הבית המוכר שלי. אני התבגרתי. הייתי צריך להעיד במשפט נגד האיש שלקח לי את הבית. להסתכל עליו ולדעת שאני חייב להיות חזק, ילד בן שמונה. 
 
אני היום מסיים חטיבת ביניים ועולה לתיכון. הוריי לא ליוו אותי בטקס בר המצווה ולא ליוו אותי בטקס הסיום. ולא ילוו אותי או את אחיי לעד. אני עולה לקבר ומספר להם מה איתי כדי שיסתכלו עלי מלמעלה ויהיו גאים. 
 
אני מבקש ממכם בשם הוריי זיכרונם לברכה, האחריות שלכם ושל כולנו היא לעשות אותם גאים. אני מרשה לכם לקחת את האסון הפרטי שלי ולהפוך אותו לנחלת הכלל. גיבורים זה לא מספיק, אני לא צריך רחמים. אני צריך ורוצה שינוי. אני צריך שתבינו שתאונות דרכים זה אחד מהנושאים הבוערים ביותר היום. כדי להלחם בזה צריך תקציבים. כדי שלא יהיו עוד ילדים שילכו לטקס הסיום ללא הורים אני מבקש שלא תשכחו אותי בישיבה הבאה שלכם. החיים, כך למדתי, שווים יותר מכסף". 
 
על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מתחילת השנה נהרגו 170 בני אדם בתאונות דרכים לעומת 132 בני אדם שנהרגו בתקופה המקבילה בשנה שעברה – עליה חדה של 29%.
 
 
ח''כ איתן כבל ועידן אוחנה
ח''כ איתן כבל ועידן אוחנה
כל הזכויות שמורות לאור ירוק 2007
טוחן מדיה - בניית אתרים