הקטל בכבישים מעודכן לתאריך 3/10/2017
הרוגים מתחילת השנה  291 
הרוגים בשנה שעברה  283 
יותר ניידות – פחות תאונות דרכים

7.2.2016

 

ערב ערב מתייצבים אלפי תושבים בכל רחבי הארץ לסייע לכוחות משטרת התנועה במאבקם בתאונות הדרכים. המשתתפים בפרויקט "מתנדבים בתנועה" המשותף למשטרה, עמותת "אור ירוק" והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רואים זאת כשליחות אמתית שבאמצעותה הם יכולים להציל חיים.

 

 

פעילות המתנדבים נעשית בכל רחבי הארץ, בכבישים העירוניים והבינעירוניים, כאשר הדגש הוא על אכיפה כנגד עבירות המוגדרות כעבירות איכות: ביצוע בדיקות אלכוהול, עקיפה על קו לבן, חציית צומת במופע אור אדום, אי מתן זכות קדימה, אי ציות לתמרור עצור ועוד.

 

הפעילות מקבלת משנה תוקף לאור ממצאי דוח האכיפה לשנת 2015 שהוציאה עמותת "אור ירוק". מתוך הדוח עולה כי תקציב אגף התנועה במשטרה נמצא במגמת ירידה, בין היתר תקצוב חסר מצד הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים המחויבת להעביר 160 מליון ₪ ובפועל מעביר קרוב ל-40 מליון ₪ בלבד מדי שנה.  והתוצאה היא ירידה קשה במספר השוטרים וירידה במספר הניידות. השוטרים עושים את המיטב והמירב באמצעים הדלים שעומדים לרשותם, אך נוכח הקיצוצים הקשים נרשמת ירידה משמעותית ביכולת האכיפה של אגף התנועה, מה שהופך את הכוח האזרחי להכרחי יותר מתמיד.

 

 

שנת 2016 נפתחת עם כ-8,300 מתנדבים ברחבי הארץ, מתוכם כ-4,000 מתנדבים בתחום העירוני. מספר המתנדבים לא השתנה ביחס לשנתיים האחרונות, לעומת זאת מספר ניידות התנועה בתחום העירוני ירד, כאשר חלק מהניידות הועבר לתחום הבינעירוני.

 

 

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת "אור ירוק": "אגף התנועה עושה כמיטב יכולתו בכלים המועטים העומדים לרשותו. למשטרה חסרים מאות שוטרים וחסרות מאות ניידות שיפעלו לצמצום תאונות הדרכים. מתנדבי התנועה מהווים כוח אכיפה חשוב וחיובי המסייע לשוטרי אגף התנועה וחשוב מאוד לחזק את הפרויקט ולהרחיב אותו בכל דרך אפשרית. ולכן המשרד לביטחון הפנים וגם משרד התחבורה חייבים לחזק את הפרויקט המבורך הזה ולהגדיל אותו. הצלחת הפרויקט היא ההצלחה של כולנו".

 

 

אז איפה מתנדבים הכי הרבה?

  • בירושלים מתנדבים 320 תושבים המסייעים לאגף התנועה.
  • בחיפה מתנדבים 200 תושבים המסייעים לאגף התנועה.
  • בחולון ובראשון לציון מתנדבים 180 תושבים המסייעים לאגף התנועה.
  • בתל אביב מתנדבים 135 תושבים המסייעים לאגף התנועה.
  • בפתח תקווה ונתניה מתנדבים 100 תושבים המסייעים לאגף התנועה.

 

 

ההכשרה של המתנדבים, המתקיימת במרכז ההכשרה הארצי של משטרת התנועה, ברמלה, כוללת כ-50 שעות לימוד בשני שלבים. בשלב הראשון, המתנדבים מוכשרים לפעול לצדם של השוטרים ובסוף השלב השני מוסמכים המתנדבים לשמש כשוטרים לכל דבר ובעלי הסמכויות הנדרשות. בסיום ההכשרה, מצטרף כל מתנדב למערך מתנדבי התנועה שבתחנת המשטרה, בעירו.

 

 

מתנדבי התנועה פועלים בשיתוף לשוטרים המקומיים. המתנדבים פועלים בצוותים של שניים במשמרת ומבצעים פעילות אכיפה, ביום וגם בלילה.

 

משטרת ישראל רואה במתנדבים ככוח עזר משמעותי ואיכותי לביצוע המטלות, היעדים והאתגרים העומדים בפניה.

 

התמדתם ומסירותם של המתנדבים ראויה לציון ולשבח. רובם מתנדבים במשך שנים ותורמים לקהילה שבה הם חיים.

 

 

להתנדבות והצטרפות יש להיכנס לאתר אור ירוק- מתנדבים בתנועה

 

 

כל הזכויות שמורות לאור ירוק 2007
טוחן מדיה - בניית אתרים