ראשי הערים מצפצפים על החוק – רק מעטים אוכפים עבירות של רוכבי אופניים חשמליים


בחודשים הבאים, יכנסו לתוקף תקנות חדשות הנוגעות לשימוש באופניים חשמליים. רוב התקנות מחמירות עם הרוכבים עצמם שהם גם הנפגעים העיקריים, כאשר במקביל חלקן הגדול של התקנות מגלגל את האחריות למשטרה ולרשויות המקומיות הנושאות באחריות לאכיפת התקנות.

מנתוני משטרת ישראל שהגיעו לידי עמותת אור ירוק חושפים כי בשנת 2018 רשמו השוטרים כ-25 אלף דוחות לרוכבי אפנים חשמליים, המהווים עליה של 60% במספר הדוחות שנרשמו בשנת 2017.

בעוד המשטרה מגבירה את האכיפה ומנסה להשיב את הסדר למדרכות הערים, בולטת לרעה היעדר האכיפה מצד פקחי העיריות והרשויות המקומיות שמטרתן לסייע למשטרה באכיפה מצילת חיים. בעמותת אור ירוק ביקשו בחודש ספטמבר 2018, (למעט תל אביב) לדעת כמה דוחות רשמו פקחי העיריות בישראל. באור ירוק שלחו בקשה על פי חוק חופש המידע ל-28 ערים (מעל 50 אלף תושבים) כדי להבין האם הסמכויות שניתנו לפקחים החל מחודש מרץ 2017 מיושמות הלכה למעשה.

מתוך 28 ערים, 21 ערים השיבו לבקשת המידע מהעמותה ושמונה ערים התעלמו - אשדוד, בני ברק, אשקלון, בית שמש, חדרה, נהריה, אילת. מהנתונים שהתקבלו באור ירוק עולה תמונה עגומה החושפת כי למעט עריית תל אביב-יפו, שאר העיריות פשוט כמעט ולא מתייחסות לסמכויות האכיפה ולמעשה לא עושות דבר למען בטיחות הרוכבים. ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "משרד התחבורה והבטיחות בדרכים אחראי לכאוס שנוצר סביב האופניים החשמליים אבל ראשי העיריות לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים ולהתעלם מכך שאנשים נהרגים בעיר שלהם ובזמן שהם לא מקיימים אכיפה למרות שיש בידיהם סמכויות. 19 רוכבי אופניים חשמליים נהרגו בשנת 2018 ולכן מדובר במשימה לאומית שמחייבת את כל הגורמים לשתף פעולה כדי להציל חיים. ראשי העיריות חייבים להורות עוד היום על אכיפה נגד מי שמצפצף על החוק ורוכב על אופניים חשמליים בניגוד לחוק ובמקביל יש לסלול עבורם שבילי רכיבה בטוחים כדי להפריד את הרוכבים מכלי הרכב ומהולכי הרגל".


פוסטים אחרונים

הצג הכול

יצירת קשר

מוקד תרומות והסברה  |  1.800.800.910

דוא״ל  |   oryarok@oryarok.org.il

טלפון  |  03.770.77.77  |  03.770.77.70

כתובת  |  השופטים 38 רמת השרון 4703749

© 2017 כל הזכויות שמורות לאור ירוק. לתקנון 
   Proudly created with Wix.com     למדיניות פרטיות

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon