נוהל מתן היתרים למירוץ אופניים

נוהלי אגף התנועה - מרץ 2019

חדשות ועדכונים - הכלים החשמליים

סקר חדש שביצעו חניכי 'קבוצות הנוער של אור ירוק לכבודו של שניאור חשין' חושף עד כמה בני הנוער לא מודעים לסכנות שברכיבה על אופניים חשמליים ורגילים. מהסקר שבוצע בקרב 553 בני נוער ב-28 רשויות וערים ברחבי הארץ עולה כי חלקם הגדול של הצעירים לא חושבים שרכיבה בשכרות, ללא קסדה או שימוש בטלפון הסלולרי הן פעולות שמסכנות את החיים שלהם.

תוצאות הסקר:

40% מבני הנוער לא חושבים שרכיבה על אופניים ללא קסדה היא פעולה מסוכנת.

50% מבני הנוער לא חושבים...

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "אי אפשר לאשר הכנסת אלפי כלים שיתופיים מבלי לדאוג לתשתית ראויה ובטוחה"

הקורקינטים השיתופיים זוכים לעדנה ולפופולריות רבה בחודשים האחרונים. נראה כי כמעט בכל פינת רחוב ניתן למצוא את אחד הכלים השיתופיים. למרות שהחברות המפעילות מצהירות כי הבטיחות נמצאת בראש סדר העדיפויות שלהן הרוכבים חושבים אחרת ובעיקר רוכבים בניגוד לתקנות ולחוקי התנועה.

מתנדבי עמותת אור ירוק ביצעו לאחרונה תצפית שבמהלכה בחנו 304 רוכבי ק...

מתחילת השנה ועד ספטמבר 2019 אושפזו בישראל 682 בני אדם בעקבות תאונות המערבות כלי רכב חשמליים זעירים כך על פי נתוני מכון גרטנר. זינוק חד של למעלה מ-300% במספר רוכבי הקורקינטים החשמליים שאושפזו עקב תאונה בשלושת הרבעונים של 2019 ביחס לתקופה המקבילה אשתקד (סה"כ 159 לעומת 50 בשנה שעברה).

מנגד, באופניים החשמליים ישנה דווקא ירידה של 20% במספר הנפגעים: מ-630 מאושפזים בשנת 2018, ל-488 מאושפזים בלבד בשנת 2019.

 גם בקרב הולכי רגל שאושפזו בג...

הכאוס ברחובות הערים הולך וגדל כאשר יותר ויותר אופנים חשמליים וקורקינטים ממונעים נראים בכבישים ובמדרכות ובתוך כך גם מספר הנפגעים וההרוגים גדל. מתנדבי עמותת אור ירוק בקהילה וחניכי קבוצות הנוער של אור ירוק לכבוד שניאור חשין ביצעו לאחרונה (חודש מאי) תצפית במטרה לאפיין את אופי הרכיבה, הציות לחוקי התנועה והאם התשתיות מותאמות לרוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים. התצפית כללה כ-5,000 רוכבי אופניים חשמליים וקורקינטים במעל 100...

עיריית תל אביב-יפו מגבירה ומרחיבה את אכיפת העבירות של רוכבי האופניים והקורקיטים החשמליים והחל מה-1 באוגוסט משנה את התקנות, את אופי האכיפה ואת הכללים לחברות האופניים והקורקינטים החשמליים השיתופיים.

החל מה-1 באוגוסט החלה עיריית תל אביב-יפו באכיפת כללי ההסדרה לפעילות חברות האופניים והקורקינטים חשמליים השיתופיים הפעילים ברחבי העיר. העירייה פרסמה בחודש שעבר קול קורא לחברות הכלים הזעירים השיתופיים להגשת בקשה להיתר הפעלה לחצי שנה ברחב...

החל מחודש יולי 2019 הרכיבה על אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי תותר אך ורק ל:

  • בעלי רישיון נהיגה (כולל רישיון על אופנוע)

  • מי שעבר מבחן תיאוריה רגיל

  • מי שעבר בחינה ייעודית לרכיבה על אופניים ו/או קורקינט חשמליים

מבחן התיאוריה הייעודי לרכיבה על אופניים וקורקינטים חשמליים

המבחן העדכני מורכב מ-30 שאלות מקצועיות העוסקות:

  • בחוקי התעבורה

  • באופן השימוש בדרך

  • ברכיבה נכונה ובטוחה

מי שעבר את המבחן בהצלחה יקבל אישור...

התקנות שאושרו יחייבו הרוכבים להחזיק רישיון נהיגה כלשהו, לרבות רישיון שלא בתוקף, לעמוד בבחינת תיאוריה או לקבל אישור מרשות הרישוי על עמידה בהכשרה ייעודית לתיאוריה.

בנוסף חוייבו הרוכבים בסימון זוהר על הקסדה וכן נאסר לבצע שינוי במבנה הכלים שלא בהתאם לתקנות ונאסר על נהיגה בכלים לא תקינים.

התקנות יחולו החל מ 1 ביולי 2019

בליל חג סוכות (23 בספטמבר 2018) נפצע באורח קשה מאוד ארי נשר בן ה-17 כשבעת רכיבה על אופניים חשמליים נפגע מרכב בתאונת פגע וברח בתל אביב. לאחר ארבעה ימים בהם נלחמו הרופאים בבית החולים איכילוב על חייו של ארי הוא נפטר מפצעיו. ארי נשר הוא הרוכב ה-16 שנהרג בתאונת אופניים חשמליים מתחילת שנת 2018. השנה היא שנת שיא במספר הרוכבים שנהרגו בתאונת אופניים חשמליים כאשר בשנת 2017 כולה נהרגו שמונה רוכבים.

גם מספר הנפגעים בתאונות אופניים חשמליים...

 אז למה קסדה מצילה חיים?

חבישת קסדה תקנית ומותאמת לרוכב מונעת רבות מפגיעות הראש ומפחיתה את חומרת הפגיעה בתאונה. ממצאי מחקרים מעלים כי חבישת קסדה בקרב כל קבוצות הגיל תורמת לבטיחות האוכלוסייה ומהווה אמצעי מיגון זול, יעיל ונוח. 
סקירות נרחבות של עשרות מחקרים שבוצעו במדינות שבהן חלה חובת חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים מראות כי חבישת קסדה מפחיתה את הסיכון לפגיעת ראש בעד ל-85%.
בדו"ח של ארגון הבריאות העולמי (WHO), אשר מסתמך על מחקרי...

697 בני אדם אושפזו בבתי החולים בשנת 2017 לאחר שהיו מעורבים בתאונת דרכים במעורבות אופניים חשמליים – שני מאושפזים בכל יום בממוצע, כך עולה מניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני מכון גרטנר.

מהנתונים עולה כי מספר המאושפזים בתאונות אופניים חשמליים ממשיך ועולה מדי שנה, כאשר בשנת 2017 נרשמה עליה של 6% בהשוואה לשנת 2016 שבמהלכה אושפזו 656 בני אדם לאחר שהיו מעורבים בתאונות עם אופניים חשמליים (רוכבים והולכי רגל).  
על פי הניתוח של עמותת אור ירו...

Please reload

תערוכת כרזות אופניים חשמליים בית ספר "סיעור מוחות" בשיתוף אור ירוק