הקטל בכבישים מעודכן לתאריך 18/9/2017
הרוגים מתחילת השנה  276 
הרוגים בשנה שעברה  271 
מנעולי אלכוהול לרכב הוכיחו עצמם כיעילים למניעת נהיגה תחת השפעת אלכוהול
9/4/2012

נהיגה תחת השפעת אלכוהול מהווה את אחד משלושת הגורמים המרכזיים לתאונות דרכים. גם בעולם, נהיגה בשכרות היא אחד הגורמים שמעסיקים את הרשויות, במטרה למנוע את השילוב הקטלני בין השניים. כדי להילחם באלכוהול ונהיגה פותחו מספר טכנולוגיות המנטרות ועוקבות אחר צריכת אלכוהול.

מחקר שמפרסמת הקרן לנפגעי תאונות הדרכים בקנדה, (TIRF) מציג פתרון לבעיית הנהיגה תחת השפעת אלכוהול:
 

מנעולי אלכוהול 


מדובר במכשיר נשיפה המחובר למצת כלי הרכב או למערכת הממוחשבת. המכשיר מונע את הנעת כלי הרכב אם בבדיקת הנשיפה של הנהג, נמצא ריכוז גבוה של אלכוהול בדם. בשנת 2010 הותקנו יותר מ-200 אלף מנעולי אלכוהול בארצות הברית. המחקר מציין כי יותר מ-75% מהנהגים שנתפסו ורישיונם נשלל ממשיכים לנהוג. מנעולי האלכוהול יכולים לשמש אמצעי שיבטיח כי הנהגים האלו ינהגו פיכחים.
 
מנעולי האלכוהול הוכיחו את עצמם - כאשר הם הותקנו בכלי הרכב, חלה ירידה של 35%-90% בעבריינות חוזרת.
 
מחקר שנערך במרילנד שבארצות הברית הראה כי השתתפות בתכנית מנעולי אלכוהול, הפחיתה את הסיכוי לביצוע עבירת תנועה הקשורה לאלכוהול בשנה הראשונה ב-65% כל עוד המנעול היה מותקן בכלי הרכב. בקרב עברייני אלכוהול ישנה עבריינות חוזרת. בקרב מי שהותקן ברכבו מנעול אלכוהול, נרשם שיעור נמוך יותר של עבריינות חוזרת בהשוואה לעברייני שכרות שברכבם לא היה מותקן מנעול אלכוהול.
 
השימוש בטכנולוגיות נגד נהיגה בשכרות הולך וגובר. קנדה, אירופה ואוסטרליה משתמשות במנעולי אלכוהול לנהגים שונים (עבריינים ונהגים מקצועיים). קרוב ל-50 מדינות בארצות הברית משתמשות במכשירים לניטור אלכוהול בפיקוח על עברייני אלכוהול ויותר מ-45 אלף עבריינים נמצאים תחת מעקב כל שנה.
 
כמו בכל נושא, נשאלת השאלה כמה עולה מנעול אלכוהול. בארצות הברית הוא עולה בממוצע 70 דולר ו-70 דולר נוספים בכל חודש כדי לכסות את העלויות הכרוכות בדיווח והעברת נתונים.
 
ניתוח עלות מול תועלת שנערך בשנת 2006 מצא כי זו אחת הטכנולוגיות היעילות ביותר מבחינת שיקול עלות-תועלת. מחקר מנורבגיה מציין כי כל התקנת מנעול אלכוהול בכלי רכב של עברייני אלכוהול היא ביחס של כל דולר שיוצא על המנעול חוסך 9 דולר.
לבסוף, ה-IIHS העריך כי השימוש במנעולי אלכוהול בקרב עבריינים חוזרים בשנת 2005 יכול היה לחסוך 1100 הרוגים. 
 
עמותת אור ירוק: "נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא אחת הבעיות המרכזיות בתאונות דרכים. על המדינה להירתם למלחמה בנהיגה בשכרות על ידי אכיפה מוגברת, חינוך וענישה ראויה. עזרים טכנולוגים שהוכחו כיעלים במלחמה בנהיגה בשכרות, צריכים להיות משולבים במאבק הכולל בנהיגה תחת השפעת אלכוהול".
 

 
כל הזכויות שמורות לאור ירוק 2007
טוחן מדיה - בניית אתרים