הקטל בכבישים מעודכן לתאריך 18/9/2017
הרוגים מתחילת השנה  276 
הרוגים בשנה שעברה  271 
מחקר: למה יש פחות הרוגים בכביש?

מחקר חדש חושף: הסיבה האמיתית לירידה במספר ההרוגים בתאונות הדרכים - שיפור בבטיחות כלי הרכב ובמערך הטראומה בבתי החולים. זאת בניגוד לטענה כאילו פעילות משטרתית, שפיטה מחמירה או חקיקה ייעודית גורמים לשיפור בסטטיסטיקה. 

 

מהמחקר, שהוזמן על-ידי עמותת "אור ירוק" ובוצע על-ידי ד"ר קובי פלג ממכון גרטנר, עולה כי בין 2000 ל-2005 חלה ירידה של 26% בתמותת פצועי תאונות דרכים המגיעים לבתי חולים. זאת, למרות שאחוז הפצועים קשה או אנוש מכלל הנפגעים נותר כמעט ללא שינוי. בנוסף מגלים הנתונים כי חל שיפור משמעותי בבטיחות כלי הרכב, התורם גם הוא לירידה במספר ההרוגים. עדות לכך אפשר למצוא בנתון הבא: אחוז התמותה של הנוסעים מלפנים ירד ביותר מ-50% משנת 2000 עד 2005.

 

שימו לב לנתון המאלף הבא - בשנים 2000 עד 2003, סיכוייו של הנוסע מלפנים להיהרג בתאונה היו גבוהים בכ-25% מאלו של הנהג, ובכ-50% מאלו של היושבים מאחור. אלא שב-2005 כבר לא נמצא הבדל כלשהו באחוזי התמותה בין הנוסעים ברכב - עובדה שעשויה להצביע על שיפור מובהק בבטיחות כלי הרכב, ובעיקר על עלייה במספר המכוניות המצוידות במספר רב של כריות אוויר. חיזוק לכך אפשר למצוא בעובדה כי מקום הישיבה גם אינו משפיע באופן משמעותי על הסיכויים להיפצע באופן חמור.

 

תוצאות המחקר נמצאות בסתירה לטענות שהעלו בעבר בכירי משרד התחבורה, שבחרו לנכס לעצמם את הירידה במספר ההרוגים. בסיכום תאונות הדרכים בחציון הראשון של 2007, הצהיר שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז, כי "הנתונים שהוצגו הם עדות לכך שניתן, תוך השקעת המשאבים המתאימים ובדרכים הנכונות, להציל חיים ולצמצם את מספר הנפגעים בתאונות דרכים... מאז קמה הרשות החדשה (לבטיחות בדרכים, ש.ה), יש מי שמרכז ומנהל את האינטגרציה של כל הגופים העוסקים בבטיחות בדרכים".

 

רוכבי אופניים חייבים קסדה?


אחד החלקים החשובים במחקר עסק ברוכבי אופניים ומעורבותם בתאונות דרכים. הממצאים מדאיגים, ועשויים לשמש כחיזוק לחוק המחייב חבישת קסדה בכל רכיבה, אותו יזם ח"כ גלעד ארדן: בין השנים 2000 ל-2005 עלה שיעור רוכבי האופניים מתוך כלל הנפגעים בתאונות בקרוב ל-30%. 

 

"חשיבותה של הקסדה בתאונות אלה גבוהה במיוחד, ועם זאת - טרם נצפו פעולות אכיפה והסברה משמעותיות בתחום. המשטרה לא נותנת דו"חות למפרי החוק, מורים ומנהלים אינם מוודאים שהתלמידים המגיעים לבית הספר באמצעות אופניים חובשים קסדות", מבהיר המחקר.

 

הכתבה ניתנה באדיבות אתר YNET

לצפייה בכתבה המלאה לחץ כאן

 

כל הזכויות שמורות לאור ירוק 2007
טוחן מדיה - בניית אתרים